Autumn mug with name - bear 330 ml
Product description
Autumn mug with bear motif and name is a great gift for your little ones not only for autumn teas and cocoa. You'll find a great use for the mug at home, at nursery or even at children's camps. The photo of the mug with the name is an illustration. Just let us know what name you would like under the picture, and which side you would like the graphic placed on (for right-handed, left-handed or both sides). We will then create everything according to your wishes.
The printing will be done 2 cm from the top edge of the mug, so that it meets hygiene standards.
Delivery date: The delivery date depends on the speed of delivery of the name, the credit of payment to our account, the stock of goods and also the production workload. Please contact us to specify the deadline.
Notice: Do not put the mug in the microwave. The mug has a sublimation JS Coating finish which is highly dishwasher resistant.
When printed 2cm below the rim, the mug is officially seen as tableware. When printed up to the top edge, it is, according to the law, only a promotional item.
Parameters
| Product code | JS001PODZIM_MEDVED_V |
|---|---|
| Barva | bílá / barevná dle obrázku |
| Materiál | keramika |
| Objem | 330 ml |
| Průměr | 82 mm |
| Výška | 95 mm |
| Weight | 400 g |
| Warranty | 6 months |
| Manufacturer | Amaly.cz |