Magic mug matt black with dark blue interior and spoon 330 ml A+ with print
Product description
The magic of the magic mug will delight everyone! This** black magic mug has a dark blue interior and a ceramic spoon** in the same colour. At room temperature, the mug is black, but when you pour tea, coffee or brew in it, the black colour disappears and your graphic design appears. The Magic Mug makes a great gift for dads, moms and teachers.
Graphic design: Graphic design should be supplied in PDF format. Photos should be as high resolution as possible (min. 150 DPI) to ensure a high quality print.
Please send the graphic design and order number to: maciksimkova@amaly.cz
Delivery date: The delivery date depends on the speed of delivery of the graphic design (image, photo, logo), approval of the placement on the mug, crediting of payment to our account, stock of goods and also production workload. Please contact us for more details.
Please note: ** Do not put the ceramic mug in the microwave or dishwasher.**
When printed 2 cm below the rim, the mug is officially perceived as tableware. When printed up to the top edge, it is, by law, an advertising item only.
Parameters
| Product code | BSB11S-05_V |
|---|---|
| Barva | černá/tmavě modrá |
| Materiál | keramika |
| Objem | 330 ml |
| Potisknutelná plocha | 190 x 50 mm |
| Průměr | 82 mm |
| Výška | 100 mm |
| Weight | 400 g |
| Warranty | 6 months |
| Manufacturer | Amaly.cz |